Brykieciarka ślimakowa i inne prasy do odpadów — poznaj ich zalety!
Odpowiednie gospodarowanie odpadami to jedna z ważniejszych kwestii, o jakie trzeba zadbać w każdym przedsiębiorstwie. Należy je nie tylko odpowiednio utylizować, co nakazuje prawo, ale też składować w wygodny sposób. Pomocne w osiągnięciu tego celu są specjalne prasy do kompresowania odpadów, które znaleźć można na rynku w dużym wyborze. Poznaj je!
Po co prasy do odpadów?
Pozwalające na zgniatanie butelek, przerabianie styropianu i pianki na brykiet czy prasujące kartony prasy i inne urządzenia, np. brykieciarki, są niezwykle przydatne w każdym przedsiębiorstwie, w jakim generuje się wiele tego rodzaju odpadów. Zwykle są one nieporęczne i niewygodne do składowania, gdyż nawet jeśli są lekkie, zajmują wiele miejsca, jak folia, plastikowe butelki czy wspomniany styropian i różnego rodzaju pianki. Ich ręczne zgniatanie jest mało efektywne, a nieraz nawet niemożliwe. Mając zaś specjalną prasę, wystarczy umieścić takie odpady w jej wnętrzu i włączyć ją, by po paru chwilach uzyskać wygodny w składowaniu, skompresowany odpad, w postaci brykietu czy bel. Ułatwia to transport, przechowywanie, a nawet odbieranie i utylizację odpadów, optymalizując kwestię gospodarowania nimi. Zakup takich sprzętów jest też sposobem na oszczędności, gdyż można rzadziej zamawiać usługę odbioru śmieci.
Łatwa obsługa
Czy to belownica, czy brykieciarka ślimakowa, maszyny takie są łatwe w obsłudze, tym bardziej że ich działanie jest w dużej mierze zautomatyzowane. Mają szereg zabezpieczeń, chroniących na przykład przed przepełnieniem, ale też przed tzw. pustym przebiegiem, co ma na celu oszczędzanie energii. Z tego też powodu są ekonomiczne w użyciu, co sprawia, że na ich zakup i korzystanie z nich mogą zdecydować się też mniejsze firmy o niewielkim budżecie. Producent daje zresztą możliwość przetestowania swojego sprzętu — można zdecydować się na wynajem np. belownicy i sprawdzić, jak się spisuje, oceniając jej przydatność w konkretnym zakładzie.
Wybierz odpowiednią prasę
Takich urządzeń jest na rynku wiele. Różnią się one typami materiałów, jakie kompresują, sposobem działania (jedne tworzą brykiet, inne prasują, a jeszcze inne — kompresują odpady do postaci bel), wielkością czy wydajnością. Przede wszystkim jednak trzeba dobrać rodzaj urządzenia do typu odpadów, np. do folii, kartonów czy plastikowych butelek.